KIRSAL KALKINMA DESTEKLERİ ANLATILDI

09 OCAK 2023


Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Ekonomik ve Altyapı Yatırımlarının Desteklenmesi Programının 2022-2023 Başvuru Dönemi için odamızda bir bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Tarıma Dayalı Ekonomik ve Altyapı Yatırımlarının Desteklenmesi Programının 2022-2023 Başvuru sürecinin ve verilen desteklerin tanıtımı için Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odasında(GTSO) gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısının açılışında konuşan Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız İsmail Akçay, Tarım ve Orman Bakanlığının sağlamış olduğu destek ve teşviklerden Gümüşhane olarak önemli ölçüde fayda sağladıklarını söyledi. Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası olarak hükümetimizin açıklamış olduğu destek ve teşvikleri üyelerimize en iyi şekilde anlatmak ve maksimum fayda sağlamaları için bu tür bilgilendirici toplantılara çok önem verdiklerini aktaran GTSO Başkanımız İsmail Akçay, ' Amacımız devletimizin vermiş olduğu destek ve teşvikleri güncel bir şekilde sizlere aktararak, teknik uzmanlarımız yardımı ile sizleri en iyi şekilde bilgilendirmek ve sizlerin bu desteklerden en üst düzeyde faydalanmasını sağlamaktır. Değerli Gümüşhane İl Tarım ve Orman Müdürümüz Ahmet Mesut Kıraç ta bugün bizlerle birlikte. Müdürüme de yeni görevinde başarılar diliyor, Gümüşhane olarak beklentilerimizin çok yüksek olduğunu bir kez daha ifade etmek istiyorum. Gümüşhane İl Tarım ve Orman Müdürümüz ve müdürlüğümüzün uzmanları da eminim ki bugün bizlere çok değerli bilgiler aktaracak.

'Yıllardır Şehrimizin TKDK Kapsamına Alınması İçin Mücadele Verdik'

Yıllarca şehrimizin Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) kapsamındaki iller arasına alınması için mücadele verdik. Girişimlerde bulunduk ve sürecin takipçisi olduk. İnşallah yakın zamanda bölge mantığı ile şehrimizde TKDK'nın desteklerine müracaat edebilecek. Bu kazanım şehrimiz için çok önemli bir katma değer sağlayacak. Bunun bilgisini de siz değerli katılımcılar ile paylaşmak istiyorum.

Tarıma Dayalı Ekonomik ve Altyapı Yatırımlarının Desteklenmesi Programı konusunda merak ettiğiniz tüm soruları ve başvuru sürecinde aklınıza takılan konuları bilgi edinmek adına hiç çekinmeden Gümüşhane İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzdeki uzmanlarımıza danışabilirsiniz. Sizler adına ben değerli müdürümüzden açık çek aldım. Ben bir kez daha değerli katılımlarınız için sizlere teşekkür ediyor, sözü Gümüşhane İl Tarım ve Orman Müdürümüz ve değerli uzmanlarımıza bırakıyorum'' dedi.

Katılımcılara kısaca kendini tanıtan ve bu programın Gümüşhane?de katıldığı ilk program olduğunu ifade eden Gümüşhane İl Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Mesut Kıraç ise eski görev yeri olan Kahramanmaraş'ın Göksun ilçesinin iklim yapısı ile Gümüşhane'nin iklim yapısının benzer olduğunu, Gümüşhane'ye özgü çok değerli elma çeşitleri olmasının da kendisi için ayrıca değerli olduğunu ifade etti.

Tarıma Dayalı Ekonomik ve Altyapı Yatırımlarının Desteklenmesi Programının çok önemli bir destek programı olduğunu belirten İl Müdürü Kıraç; ''İnşallah il merkezinde Ticaret ve Sanayi odamızın katkıları ile gerçekleştirilen bu programının benzerlerini ilçelerimizde de gerçekleştirerek şehrimizdeki üreticilerimizin çiftçilerimizin başvuru yapmalarını ve en üst düzeyde faydalanmaları için üzerimize düşen ne varsa yapmaya gayret göstereceğiz. Hızlıca bir araştırma yaptım. İl Tarım ve Orman Bakanlığı olarak Gümüşhane'de 235 projeye destek vermiş ve toplam 37 Milyarlık bir destek ödemesi gerçekleştirmişiz. Gümüşhane'de çiftçi esnaf ve tüccarımızı daha fazla bilgilendirerek, onlara daha fazla temas ederek, bu sayıları daha üst seviyelere çekmek için özveri ile çalışmaya devam edeceğiz. Ben bir kez daha Gümüşhane Ticaret ve sanayi Odamıza bu değerli programı düzenlediği için teşekkür ediyor, sözü uzmanlarımıza bırakıyorum'' şeklinde konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından ise İl Tarım ve Orman Müdürlüğünde görevli uzman Büşra Demir tarafından Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi ve Kırsal Ekonomik Altyapı Yatırımlarının Desteklenmesi Programı 2022-2023 başvuru süreci ve başvuru aşamaları hakkında ayrıntılı bir sunum gerçekleştirdi.

Bilgilendirme programı soru cevap şeklinde son buldu.

Kırsal Kalkınma Destekleri kapsamında Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımlar, Kırsal Ekonomik Altyapı Yatırımları ve Makine Ekipman alımlarına yönelik yüzde 50 hibe desteğinden yararlanmak amacıyla 9 Aralık 2023 tarihinde başlayan başvuru süresi, Kırsal Ekonomik Altyapı Yatırımları ve Makine Ekipman alımları için 20 Ocak 2023 tarihinde, Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımlar için ise 10 Şubat 2023 tarihinde sona erecek.


 

HABER GÖRSELLERİ
KIRSAL KALKINMA DESTEKLERİ ANLATILDI KIRSAL KALKINMA DESTEKLERİ ANLATILDI KIRSAL KALKINMA DESTEKLERİ ANLATILDI KIRSAL KALKINMA DESTEKLERİ ANLATILDI

Sosyal Medyada Paylaş