GTSO BAŞKANIMIZ İSMAİL AKÇAY: 'ARTIŞ SEVİNDİRİCİ AMA YETERLİ DEĞİL'

07 KASIM 2022


Trabzon, Rize, Artvin ve Gümüşhane'den bu yılın ocak-ekim döneminde 1 milyar 130 milyon 562 bin 425 dolarlık ihracat gerçekleştirildi. Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız İsmail Akçay, 'Büyükşehirlerde düşüş meydana gelirken Gümüşhane'de ihracatta ki yükselme, kentimiz ve ülkemiz adına sevindirici, ancak yeterli değil' dedi.

Trabzon, Rize, Artvin ve Gümüşhane'den bu yılın ocak-ekim döneminde 1 milyar 130 milyon 562 bin 425 dolarlık ihracat gerçekleştirildi. 2022 yılının 10 ayında Trabzon'dan 817 milyon 706 bin 853, Rize'den 206 milyon 629 bin 778, Gümüşhane'den 57 milyon 388 bin 754 ve Artvin'den 48 milyon 837 bin 39 dolarlık ihracat gerçekleştirildi. Geçtiğimiz senenin aynı dönemine göre Trabzon'un ihracatında yüzde 12 düşüş, Rize'nin ihracatında yüzde 25, Gümüşhane ve Artvin'in dış satımında yüzde 6 artış olduğunu öğrenildi. Elde edilen verileri   değerlendiren başkanımız İsmail Akçay, gerçekleşen artışın yaşanmasının en büyük faktörü maden sanayisi olduğunu söyledi.

'DAHA ÇOK ÜRETMEK ZORUNDAYIZ'

GTSO Başkanımız Akçay, 'Maden sanayimizdeki ihracatımız bütün olumsuz şartlara rağmen devam ediyor. Orman ürünlerinde kısıtlama olmasaydı bu artış oranı daha da yükselecekti. Elde edilen verilere baktığımızda Artvin'de de bakırın olması artışı etkilemiştir. Gümüşhane'de yaşanan artış gurur vericidir. Büyükşehirlerde düşüş meydana gelirken Gümüşhane'de ihracatta ki yükselme, kentimiz adına ve ülkemiz adına sevindirici, ancak yeterli değil. Daha çok üretmek zorundayız daha çok ihracat yapmak zorundayız. Kabul etmek gerekir ki Gümüşhane bir madenci şehri olarak hem ilimizin ekonomisine hem de ülkemizin ekonomisine önemli katkı sağladı. Gümüşhane artık sadece tüketen bir il değil, üreten bir il konumuna geldiği. Kentimiz adına gerçekleşen artışta emeği geçen üreticilerimize, ihracat yapan bütün firmalarımıza teşekkür ediyorum ve başarılar diliyorum' ifadelerini kullandı.

 

Sosyal Medyada Paylaş